RRSO

Podstawy wiedzy o RRSO

Każdy z nas chociaż raz w swoim życiu zastanawiał się nad wzięciem kredytu. Kuszące propozycje, reklamy, niskie oprocentowanie zdarzało się z nagłą potrzebą dofinansowania oraz uzupełniania braków na koncie bankowym. Zaciągając kredyt zwracamy uwagę na wcześniej już wspomniane oprogramowanie, natomiast co to jest RRSO? 


Skrót ten pojawia się zawsze na reklamach banków oraz towarzyszy przy każdej rozmowie z przedstawicielami udzielającymi pożyczki.
Rrso to nic innego jak rzeczywista roczna stopa oprocentowania, czyli wszystkie koszty, jakie musimy ponieść w konsekwencji wzięcia kredytu. Wyraża się ona w procentach. W skrócie mówiąc, pokazuje ile kosztował będzie kredyt, w skali roku, w ujęciu procentowym. Oprócz tego uwzględnia inne opłaty, są to np.: prowizja za udzielenie kredytu, ubezpieczenie, opłaty przygotowawcze, koszt jaki ponosimy za rozpatrzenie naszego kredytu, ewentualne dodatkowe opłaty przy wycenie nieruchomości – kredyt hipoteczny. Wszystko spłacane jest w ratach miesięcznych.

Ważne jest to i to trzeba wiedzieć, że wartość RRSO uwzględnia wartość pieniądza w czasie. Aby obliczyć RRSO można zastosować wzór, ale łatwo jest się pogubić. Wyliczenie RRSO pozostawmy więc specjalistom w tej dziedzinie. W internecie znajdziemy także kalkulatory obliczające ta wartość. Czego RRSO nie zawiera? W RRSO nie uwzględnia się, np.: koszt utrzymania karty kredytowej, wypłaty kredytu w bankomacie lub oddziale banku. Zwróćmy na to uwagę wybierając kredyt.

RRSO równe 0%? Tak to możliwe. Oznacza to, że nie ponosimy dodatkowych kosztów związanych z podjęciem kredytu. Pożyczając 2000 zł oddajemy taką samą kwotę. Takie RRSO obserwuje się w tzw. chwilówkach.

Standard